Plášť súkenný československý pre mužstvo

Opäť v predaji/Made in Czechoslovakia

Plášť súkenný československý na chrbte s protizáhybom ako aj bez protizáhybu, je vyrobený z prírodného vlneného súkna vysokej gramáže typu molton.

Zvolte si variantu:

239,00 €

Historické okienko a detailný opis produktu

Plášť súkenný československý na chrbte s protizáhybom ako aj bez protizáhybu, bol vyrobený z prírodného vlneného súkna vysokej gramáže typu molton. Súkno malo americký pôvod a bolo utkané v keprovej väzbe, za použitia prírodnej vlnenej, mykanej a melírovanej priadze (melange-melanž). Farebný odtieň moltonu označovaný v americkej armáde termínom "Olive Drab" (nevýrazná olivovozelená farba) zodpovedal farebnému odtieňu O.D.33, ktorý najviac pripomínal odtieň tmavšej olivovozelenej farby až farby khaki. UVS GIU RKKA americký molton zaradilo do skupiny pozostávajúcej z dvoch typov importných plášťových textílií a označilo ho, ako "Plášťové súkno khaki AM-6". Vlastné súkno malo šírku 144-147cm a bolo vyššej akostnej triedy, keďže bolo utkané zo zmesi polohrubých a hrubých vlnených vlákien. V porovnaní so štandardným sovietskym súknom typu CH-10 bolo plášťové súkno AM-6 tenšie a tým pádom malo aj nižšiu gramáž a slabšie termoizolačné vlastnosti. Tieto vlastnosti sa mali zlepšiť použitím hrubšej podšívky. Plášte sa továrensky vyrábali v ZSSR.

Obidva varianty plášťa súkenného československého mali ležatý, nepodšitý golier, ktorý obsahoval kovové očko a háčik z kovu lesklej čiernej farby na zapnutie goliera okolo krku. Z vnútornej strany plášťa bolo do švu priekrčníku, zašité 90mm dlhé a 10mm široké vešadlo vyrobené z prírodnej bavlnenej textílie sivomodrej farby, utkanej v keprovej väzbe. Na ľavej rubnej strane goliera bola našitá 115mm dlhá a 54mm široká textilná spona, ktorej voľný koniec sa zbiehal do špice a obsahoval konfekčnú gombíkovú dierku. Ak sa plášť nosil s rozhalenkou, táto zostávala sklopená pod golierom a zapínala sa o malý rovnošatový gombík československého vzoru priemeru 14mm, z kovu bielej farby, ktorý bol továrensky vyrobený na území ZSSR. Gombík bol nafarbený sivou farbou a bol našitý pod sklopenou textilnou sponou. Ak bol plášť za zlých poveternostných podmienok pri krku vojaka zapnutý a mal sa zopnúť stojatý golier plášťa, konfekčná gombíková dierka golierovej textilnej spony sa zapínala o druhý malý rovnošatový gombík československého vzoru priemeru 14mm, nafarbený sivou farbou, ktorý sa nachádzal na pravej rubnej strane goliera plášťa. Náplecné pásky tzv. "náplecníky", dĺžky 145mm a šírky 64mm, boli zašité do ramenného švu, každý obsahoval konfekčnú gombíkovú dierku a k plášťu sa pripínal pomocou veľkého rovnošatového gombíka československého vzoru priemeru 21,5mm, z kovu bielej farby, ktorý bol továrensky vyrobený na území ZSSR. Gombík bol nafarbený sivou farbou a vyznačoval sa tým, že na jeho reliéfe vylisovaný pravý rímsky meč prekrýval meč ľavý. Na ľavom polpredku plášťa bolo prišitých šesť veľkých rovnošatových gombíkov československého vzoru priemeru 21,5mm, z kovu bielej farby a nafarbené sivou farbou, ktoré boli továrensky vyrobené na území ZSSR. Ľavý polpredok obsahoval aj šesť konfekčných gombíkových dierok, ktoré slúžili na pripnutie šiestich veľkých rovnošatových gombíkov československého vzoru priemeru 21,5mm, z kovu bielej farby a nafarbené sivou farbou, ktoré boli továrensky vyrobené na území ZSSR, našitých na pravom polpredku plášťa. V prípade potreby sa horné dva gombíky nezapínali, a tak sa plášť mohol nosiť s rozhalenkou. Obidva polpredky plášťa obsahovali po jednom odševku, ktorý bol vedený vertikálnym smerom od švu priekrčníku smerom nadol a mal dĺžku 130mm. Na prednom diely plášťa, v oblasti pásu, boli umiestnené dve šikmé bočné včlenené vrecká opatrené obdĺžnikovými príklopkami.

Chrbát plášťa bez protizáhybu bol vyrobený z jedného dielu látky a pomocou jedného švu mal zošitý protizáhyb. Tento šev bol ukončený 20mm pod dolným okrajom dragúna plášťa. Od tohto bodu sa zadný diel plášťa mierne rozširoval a v dolnej časti bol vybavený 340mm dlhým rázporkom. Jeho dĺžka sa však mohla meniť, keďže pôvodne nezahnutý dolný okraj plášťa si vojaci časti zahýnali, čím sa dosiahla aj zmena dĺžky celého plášťa. Ak išlo o plášť s protizáhybom jeho chrbát bol vyrobený z jedného dielu látky s vytvarovaným protizáhybom, dĺžky 1100mm, ktorý sa v dolnej časti plášťa mierne rozširoval. Práve v tomto mieste, plášť obsahoval 370mm dlhý rázporok, ktorý bol ale zošitý, za použitia páru jednoduchých švov. Dolný okraj plášťa nebol po celom jeho obvode zahnutý. V oblasti pásu sa nachádzal 52mm široký dragún, pozostávajúci z dvoch dielikov podšitých prírodnou bavlnenou textíliou farby khaki, utkanou v keprovej väzbe. Dragún sa zapínal sa na tri veľké rovnošatové gombíky československého vzoru priemeru 21,5mm, z kovu bielej farby a nafarbené sivou farbou, ktoré boli továrensky vyrobené na území ZSSR. Rukávy plášťa boli rovné, bez manžiet a boli podšité podšívkou z prírodnej sivomodrej bavlnenej textílie, utkanej v keprovej väzbe. Rubná strana plášťa obsahovala trupovú podšívku, ktorá končila na úrovni pásu vojaka. Trupová podšívka bola vyrobená z prírodnej bavlnenej textílie sivomodrej farby, utkanej v keprovej väzbe. Z rovnakej látky, ako trupová podšívka boli vyrobené aj vreckové vačky obdĺžnikovitého tvaru. Vačky obsahovali pár háčikov z kovu bielej farby, ktoré boli učené na zavesenie páru kovových očiek z kovu lesklej čiernej farby, ktoré boli prišité na dolných vrcholoch ľavej a pravej krajovej lišty obidvoch polpredkov plášťa. Ak mal vojak odetý do plášťa jazdiť na koni alebo motocykli tieto spodné vrcholy sa prehli dovnútra a tam nainštalovaný pár kovových očiek sa prepojil s párom háčikov našitých na vnútorných horných vrcholoch obdĺžnikových vreckových vačkov.