Košele zimné anglické (Collarless Shirt & Collar Shirt)

Cena zodpovedá za jeden kus košele/Price is valid for one piece of shirt! 

Košeľa zimná anglická bez goliera (Shirt, Wool Angora, Collarless) a košeľa zimná anglická s golierom (Pullover Shirt, resp. Collar Shirt) boli vyrobené z prírodnej vlnenej textílie zelenej farby alebo farby khaki, utkanej v plátnovej väzbe. Mykaná prírodná vlnená priadza, z ktorej sa textília na košele tkala, pochádzala zo srsti angorskej - mohérovej kozy, čo spôsobovalo ich nižšiu elasticitu, no mali lepšie termoizolačné vlastnosti.

Veľkosť obidvoch košieľ je určená podľa konfekčných veľkostí bežných košieľ v centimetroch (cm) a podľa výšky osoby v centimetroch (cm). Odporúčame, aby ste si k Vášmu obvodu krku v cm vždy pridali 1 cm navyše a podľa toho si vybrali veľkosť košele. To znamená veľkosť = obvod Vášho krku + 1 cm navyše. Napr. obvod Vášho krku je 53 cm + 1 cm = 54 cm je Vaša optimálna veľkosť košele. 

Výška osoby sa určuje takto:

S (short): Košeľa má kratšiu dĺžku. Vhodné pre osoby do výšky 170cm.

M (medium): Košeľa má strednú dĺžku. Vhodné pre osoby do výšky 180cm.

L (long): Košeľa má dlhšiu dĺžku. Vhodné pre osoby s výškou nad 180cm.

Explanatory notes:

Farba - Color

Veľkosť - You Neck´s circumference + 1 cm (for a comfort usage)

Výška osoby - Person´s height

Hmotnosť - Product´s weight

Zvolte si variantu:

70,00 €

Historické okienko a detailný opis produktu

Košeľa zelená anglická (Shirt, Wool Angora, Collarless) a košeľa zimná (niekedy ČVJ tiež označovaná aj ako košeľa khaki) anglická (Pullover Shirt alebo Collar Shirt) boli vyrobené z prírodnej vlnenej textílie zelenej farby, alebo farby khaki, utkanej v plátnovej väzbe. Mykaná prírodná vlnená priadza, z ktorej sa textília na košele tkala, pochádzala zo srsti angorskej - mohérovej kozy, čo spôsobovalo ich nižšiu elasticitu, no mali lepšie termoizolačné vlastnosti. 

Keďže košeľa zelená anglická nemala preložený golier, tak rovnako ako v britskej armáde, aj pri ČVJ sa používala mužstvom, keďže ašpiranti, rotmajstri, dôstojníci a ženy nosili blúzy s otvoreným golierom tzv. "rozhalenkou" a k tomu košeľu s golierom a viazankou. V ZSSR sa s postupom času vyskytovali aj prípady, že košeľa zelená sa prerábala na košeľu s golierom, a to takým spôsobom, že z dolnej časti košele sa odstrihol dostatočne široký pás, pričom sa košeľa na dolnom okraji skrátila a z odstrihnutého pásu sa vyrobil golier, alebo dokonca aj prsné príklopkové nakladané vrecká, v strede s priehybmi, ktoré sa následne našili na košeľu. Košeľa zelená sa obliekala cez hlavu a zapínala sa na tri kovové gombíky matnej sivej farby priemeru 14mm. Okolo celého obvodu krku košele bol našitý 25mm široký prúžok, vyrobený z prírodnej bavlnenej textílie béžovej farby, utkanej v keprovej väzbe, vytvárajúci jednoduchý golierový stojačik. Manžety rukávov košele sa zapínali na jeden gombík, rovnakého výrobného prevedenia, ako gombíky určené na zapísanie košele. Aj keď košeľa nebola typickou spodnou bielizňou, ale v ZSSR v dôsledku nedostatku tielok, je možné ju za spodnú bielizeň považovať, pretože plnila funkciu prvej odevnej súčiastky, ktorú naši vojaci, pod svojimi blúzami bežne nosili.

Košeľa zimná anglická sa tiež, ako jej bezgolierová verzia, obliekala cez hlavu, mala pevne prišitý golier a zapínala sa na tri hnedé plastové gombíky priemeru 15mm. Pár rovnakých gombíkov bol prišitý na manžetách rukávov košele a slúžil na ich zapínanie. Okolo goliera košele bola zvyčajne uviazaná viazanka a preto bol tento typ košele zvyčajne používaný ašpirantmi, dôstojníkmi a ženami, ktorí mali predpísané nosenie rozhalenky a košele s viazankou. 


Tento produkt dodává náš partner firma Panther-shop z Brna, Česká republika