Blúza súkenná československá

Blúza súkenná československá je vyrobená z vlnenej textílie, ktorá nezodpovedá jej pomenovaniu, keďže jej základným materiálom nie je vlnené súkno, ako by sa mohlo z pomenovania blúzy zdať, ale blúza je vyrobená z vlnenej textílie amerického pôvodu, strednej gramáže, ktorá spadá do kategórie "obleková a kostýmová látka". Pri výbere veľkosti rovnošaty sa riaďte tabuľkou konfekčných veľkostí, ktoré sa týkajú častí rovnošiat československého vzoru. Tabuľka sa nachádza v sekcii "Veľkosti a formulár" tejto webovej stránky. V prípade, ak potrebujete odlišnú veľkosť blúzy alebo nohavíc, kľudne nás kontaktujte prostredníctvom našej e-mailovej adresy. Najbližší pracovný deň Vám na Vaše otázky odpovieme.

Zvolte si variantu:

157,00 €

K tomuto produktu by sa Vám mohli hodiť


Historické okienko a detailný opis produktu

Blúza súkenná československá bola vyrobená z vlnenej textílie, ktorá nezodpovedala jej pomenovaniu, keďže jej základným materiálom nebolo vlnené súkno, ako by sa mohlo z pomenovania blúzy zdať, ale blúza bola vyrobená z vlnenej textílie amerického pôvodu, strednej gramáže, ktorá spadala do kategórie "obleková a kostýmová látka". Primárne bola určená pre mužstvo, ale po malej úprave (vytvorenie otvoreného goliera, tzv. "rozhalenky") ju do poľa s obľubou nosili aj poddôstojníci-ašpiranti, rotmajstri a nižší dôstojníci. Za existencie čs. voj. jednotiek v ZSSR boli na jej továrenskú výrobu použité len tri základné typy vlnených textílií, a to:

Vlnená textília utkaná v keprovej väzbe 2/2, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž). Pôvodne americká látka mala farebný odtieň, ktorý sa v americkej armáde označoval skratkou "O.D.", čo znamenalo označovanie farebného odtieňu "Olive Drab" (nevýrazná olivovozelená farba). Blúza mala farebný odtieň O.D.3, ktorý viacmenej zodpovedal farebnému odtieňu olivovozelenej farby. Československé útvary intendancie tento typ textílie vo svojich zoznamoch označovali ako "ševiot", resp. "cheviot", čo vyplývalo z názvoslovia zavedeného UVS GIU RKKA. Vyššie opísaný typ látky patril medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-2", šírky 144-149cm s farebným odtieňom svetlej farby khaki. Išlo o tenkú vlnenú textíliu typu boston, ktorá bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 za použitia krútenej vlnenej priadze a hrubšieho merina.

Ďalším typom vlnenej textílie, ktorá sa používala na výrobu čs. "súkenných" blúz bola látka s farebným odtieňom O.D.9, ktorý pripomínal farbu khaki. Tento typ textílie UVS GIU RKKA zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-4", šírky 142-145cm a mala farbu khaki. Vyrábala sa tkaním z krútenej mykanej vlnenej priadze č. 20/2, z polohrubých vlnených vlákien a z útkovej nite č. 9. Textília mala zvýšenú gramáž (520-540g na 1m2), bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 a jej lícna strana obsahovala chlp.

Na výrobu blúz čs. vzoru sa taktiež používala aj prírodná vlnená textília amerického pôvodu tmavšej zelenej farby, bola vyrobená na priemyselnom pletacom stroji, technológiou plochého pletenia, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž), čím sa dosiahla veľmi jemná a čiastočne aj pružná väzba vlnenej textílie. Československé útvary intendancie dokonca v niektorých svojich zoznamoch použili pre tento typ textílie veľmi výstižné pomenovanie, a to "elastik" alebo "elastique". Toto bolo odvodené od názvu textílie, dodávanej pre americké ozbrojené sily, ktorá sa napr. označovala ako "Cloth, Wool Elastique, O.D., 18-oz.", atď. a vyrábala sa v dvoch farebných odtieňoch, a to tmavšej zelenej farby "Olive Drab No. 32" a svetlejšej zelenej farby "Light Olive Drab No. 34". Z elastiku sa šili súčasti americkej dôstojníckej rovnošaty a rovnošaty pre kadetov amerického letectva. Pokiaľ československé útvary intendancie používali pre vyššie opísanú látku pomenovanie elastik, UVS GIU RKKA uvedený typ látky zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Diagonaľ AM-40", mala šírku 148cm a farebný odtieň tmavej farby khaki. Textília bola upletená z krútenej vlnenej priadze vyššej gramáže č. 37/2, bola pomerne hrubá, na povrchu jemne lesklá a pri žehlení bola jemne poddajná. Napriek týmto parametrom jej jemnosť nedosahovala úrovne sovietskej vlnenej textílie typu diagonaľ art. 1408 a typu gabardin art. 1311. Ak mala textília farbený odtieň svetlej farby khaki, prípadne menej často oceľovosivej alebo modrej farby išlo o vlnenú textíliu, ktorú UVS GIU RKKA označovalo, ako "Diagonaľ AM-38". Keďže tento typ textílie sa vyznačoval výraznou diagonálnou linkou, na základe tejto skutočnosti sa medzi vojakmi RKKA s obľubou neoficiálne označoval aj ako "amerikanskyj diagonaľ" alebo niekedy aj nesprávne, ako "gabardin" (slovensky: "gabardén").

Blúzy "súkenné" československé, ktoré sa z amerického elastiku, resp. z vlnenej látky typu diagonaľ AM-40 továrensky vyrábali v ZSSR, boli primárne určené pre mužstvo a k čs. voj. jednotkám v ZSSR sa dostávali až v priebehu roka 1944 alebo až v úplnom závere II. svetovej vojny.

Preložený golier blúzy bol vpredu vybavený kovovým očkom a kovovým háčikom čiernej farby, ktoré sa používali na zapnutie goliera okolo krku. Priekrčník blúzy obsahoval vešadlo z plochej prírodnej bavlnenej šnúrky sivomodrej farby. Na prednom diely blúzy boli našité dve zjednodušené prsné príklopkové vrecká, ktoré boli vybavené malými rovnošatovými gombíkmi československého vzoru priemeru 14mm, vyrobenými z kovu bielej farby, s povrchom nafarbeným sivomodrou farbou. Gombíky boli továrensky vyrobené na území ZSSR a zapínali sa do konfekčných gombíkových dierok príklopiek. Náplecné pásky tzv. "náplecníky" boli zašité do ramenných švov blúzy. Ich voľné konce sa zbiehali do špice, každý z nich obsahoval pár konfekčných gombíkových dierok a prehnutím voľných koncov obidvoch náplecníkov sa gombíkové dierky každého náplecníka vzájomne prekrývali. Do nich sa zapínal jeden malý rovnošatový gombík československého vzoru a jeden malý rovnošatový gombík sovietskeho vzoru, v obidvoch prípadoch priemeru 14mm, čím došlo k pevnému spojeniu blúzy a jej náplecníkov. Gombíky boli vyrobené z kovu bielej farby, s povrchom nafarbeným sivomodrou farbou. Pravý náplecník ešte obsahoval 10mm široké vertikálne pútko z látky blúzy, ktoré sa malo použiť v prípade predĺženia náplecníka, ak sa mal naň nasadiť valcovitý náramenníček. Tento bol používaný v československej armáde podľa 59. článku Vecného vestníka MNO, z roku 1925, v prípade, ak bolo mužstvo vyzbrojené puškou alebo karabínou. Vychádzajúc z dostupných písomných, fotografických a filmových prameňov je zrejmé, že k použitiu náramenníčkov zo strany mužstva, pôsobiaceho v rámci vojenských telies čs. voj. jednotiek v ZSSR nikdy nedošlo. Predný diel blúzy, v oblasti bokov pod pásom, ešte obsahoval dve jednoduché príklopky bez konfekčných gombíkových dierok, ktoré sa smerom dolu zbiehali do špice a zakrývali otvory dolných včlenených vreciek blúzy. Na zapínanie blúzy bolo určených šesť veľkých rovnošatových gombíkov československého vzoru priemeru 21,5mm, vyrobenými z kovu bielej farby, na povrchu nafarbeným sivomodrou farbou. Gombíky boli továrensky vyrobené na území ZSSR a zapínali sa do konfekčných gombíkových dierok ľavého polpredku blúzy. Rubná strana blúzy bola bez podšívky.

Nami ponúkané varianty produktu uvedeného pod touto položkou spĺňajú všetky vyššie uvedené parametre.